• DOLAR
  7,7769
  %-1,08
 • EURO
  9,4547
  %-0,65
 • ALTIN
  459,96
  %-0,46
 • BIST
  $19.439
  %1,89
Muhtaçlar İçin Fidanlar Dikildi

Muhtaçlar İçin Fidanlar Dikildi

Arapgir İlçesinde, Badem Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alanlara gelir sağlamak amacıyla 9 dekarlık alana fidanlar dikildi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kayıtlı, düzenli olarak yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlara ek gelir amacıyla hayata geçirilen proje ile vatandaşa hem ekmek kapısı açılmış olacak, hem de Badem yetiştiriciliğinin artırılması sağlanacak. Arapgir İlçesinde Kaymakamlığa ait 9 dekarlık alan badem bahçesi olarak tesis edildi. İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kayıtlı, düzenli olarak yardım alan ihtiyaç sahibi olan kişileri ekonomide aktif, üretken duruma geçirerek sürdürülebilir gelire ulaşmalarını sağlamak, bölgede örnek olacak şekilde kapama halde badem bahçesi tesis etmek, boş durumda olan taşınmazı tarımsal üretime kazandırmak ve Malatya’nın ihtiyacı olan yıllık badem arz açığını kapatmak amacı ile Badem fidanları dikildi. Fidan dikimi için düzenlenen törende açıklamada bulunan Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit; “Gelir getirici proje ile tesis edilen bahçenin yıllık bakım işleri İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kayıtlı, düzenli olarak yardım alan ihtiyaç sahibi (3294 Sayılı Yasa Kapsamında) tarımsal konularda yetenekli ve projeye gönüllü üreticiler tarafından yürütülecek ve üretim sonucu sağladıkları tüm gelirler kendilerine kalacaktır. Gerçekleştirilen proje de yer alan kişiler ekonomide aktif, üretken duruma geçerek sürdürülebilir gelire ulaşmaları hedeflenmektedir. Proje ile mesleki becerilerin geliştirilmesi ve istihdam edilebilirliğin arttırılması, kırsal alanda üreticilere yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının oluşturulması amaçlanmıştır. Bölgede kapama bahçe özelliğinde olmayan, dağınık halde yaygın badem yetiştiriciliği kültürü mevcut olup, kapama bahçe olarak kurulacak tesis Arapgir ilçesinde örnek proje olacaktır. Proje kapsamında dikilen badem fidanları kurumumuz tarafından karşılanmıştır.” ifadelerini kullandı.
Daha sonra protokol tarafından fidan dikim işlemleri gerçekleştirildi. Yapılan fidan dikim etkinliğine Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Arapgir Kaymakamı Mustafa Dilekli, Arapgir Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Erdem, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Demet Köksal, Arapgir İlçe Tarım ve Orman Müdür V. Rauf Ay, Arapgir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Recep Ayhan, Arapgir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şafak, teknik personeller ve üreticiler katıldı.
>> A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR