• DOLAR
  $2.792,5900
  ( ₺2,45 )
 • EURO
  $0,7273
  %0,73
 • ALTIN
  $40.232,5600
  %0,50
 • BIST
  92,2501
  ( ₺0,08 )
Yazıhan’a Meslek Yüksek Okulu Talebi

Yazıhan’a Meslek Yüksek Okulu Talebi

Malatya’nın Tarım Havzası olan Yazıhan İlçesine Meslek Yüksekokulu kazandırılacak. Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut, 8 ilçede bulunan Meslek Yüksek Okulları ile Türkiye’ye mesleki anlamda donanımlı Eleman ve Tekniker yetiştirdiklerini belirterek bu Meslek Yüksek Okullarının 9’uncusunu pandeminin ardından Yazıhan’a açmayı planladıklarını söyledi.

Suyla buluşan Yazıhan ovasında çeşitli tarım ürünleri yetişerek ülke ekonomisine ciddi katma değerler kazandırılıyor. Bu kazanımları daha da artırmak için Yazıhan’da tarımın bilimle buluşarak ürün çeşitliğinin artırılması ve kalite oranının yükseltilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Yazıhan Kaymakamı Bülent Şimşek, Ak Parti Yazıhan İlçe Başkanı Veysel Ateş ile birlikte Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut’u ziyaret etti. Ziyarette ilçeye bir Meslek Yüksek Okulunun kurulması görüşüldü.
Ziyarette konuşan Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Bilim, Emek, Özveri sloganı ile Malatya’da teknik ve bilimsel alanda çalışmalarını sürdürüldüğünü ve bu çalışmalar için Yazıhan’ın bir havza niteliğinde olduğunu söyledi. Yazıhan’ı Malatya’nın Çukurova’sı olma yolunda ilerlediğini ve bilimsel çalışmaların bu amaçta ilerleyen İlçeye ivme kazandıracağını belirten Başkan Öztürk, ” Turgut Özal üniversitesi ilk kuruluşu 3 yıl gibi bir zaman dilimi içerisinde kurulan bir Üniversitemiz Cumhurbaşkanımızın adını taşıyan bir Üniversite olmakla beraber bizler içinde Malatyalılar içinde çok büyük önem arz ediyor bu vesile ile hakikaten kısa zaman içerisinde rektörümüzün çok güzel çalışmalarını akademik ilim irfan kokan bir üniversite olması dolayısıyla ve genişleyen bir Üniversitemiz Fakülteleriyle, Meslek Yüksek Okullarıyla göz dolduran çalışan gayret gösteren bir rektörümüz ben bu vesile ile rektörümüzü kutlamak istiyorum. Ayrıca bizim Yazıhan ilçemizde de Tarım ve Hayvancılık Potansiyeli olan bir ilçe olması hasebiyle sayın rektörümüzle beraber geçmişte de müşterek çalışmalarımız oldu Ziraat Fakültesi Ziraat Meslek Yüksek Okulunun da burada olması vesilesi ile birlikte tekrar ileriye dönük ilçemize dönük Malatya’mızın ekonomisine dönük birlikte çalışmaları beraber yürütürüz diye ortak bir çalışma yaparak, Sayın Rektörümüzün destekleriyle ilçemize bir meslek yüksekokulu açmak istiyoruz. Malatya merkeze en yakın ilçelerde bir olan Yazıhan Malatya’nın Çukurova’sı olma yolunda ilerlemekte. İnşallah buraya bir meslek yüksekokulu kazandırsak tarım ve hayvancılık yüzde yüz kalite yakalayacağız. Bizim amacımız kimseye yük olmak değil omuzlardaki yükü almak. Sayın Rektörümüzün destekleri ve gayretleriyle ilçemize yüksekokul kurulması için en yakın zamanda senato kararı alacağına inanıyorum. Biz okul yurt ve yer konusunda hazırız”. dedi.

Yazıhan’ın tarımsal zenginliklerinin farkında olduklarını belirten Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut, 8 ilçede bulunan Meslek Yüksek Okulları ile Türkiye’ye mesleki anlamda donanımlı Eleman ve Tekniker yetiştirdiklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti, “Tarım alanı özellikle tarımsal teknolojinin geliştirilmesi bahçe bitiklerinde tutunda seraların geliştirilmesi anlamında Yazıhan’ın toprak zenginliğini biliyoruz. Burada ekip olarak geldiler biz tabi Yazıhan ilçesi bizim bildiğiniz üzere 8 tane ilçede Meslek Yüksek Okulumuz var ve bunların her biri ikisi merkez olmak üzere bizler için gerçekten göz bebeği bizim için Malatya için ve Türkiye için mesleki anlamda önemli eğitimlere ev sahipliği yapıyoruz. Bende bunun tabii ki onur ve gururunu yaşıyorum. Üniversitemizin ismi sayın başkanımızın söylediği gibi 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın ismini taşıyor tabi onun ekonomiye verdiği değeri tarımsal yapılan çalışmalarında Türkiye ekonomisine katkısı buradan çok daha anlam kazanıyor. Bu anlamda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle açılan üniversitemiz bugün itibariyle de yollarını uzun bir şekilde koşuşturmayla devam ediyor. Çünkü tarım alanı özellikle tarımsal teknolojinin geliştirilmesi bahçe bitiklerinde tutunda seraların geliştirilmesi anlamında Yazıhan’ın toprak zenginliğini biliyoruz.”

>> Ebubekir Atilla

( YAYINLANAN HABER, GÖRSEL VE İÇERİKLERİN TAMAMININ FİKRİ MÜLKİYETİ MALATYATARAF.COM’A aittir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?