• DOLAR
  $2.465,9800
  ( ₺6,68 )
 • EURO
  $1,7265
  %-0,37
 • ALTIN
  $62.817,4800
  %1,48
 • BIST
  91,6843
  ( -₺0,04 )
Tarihi Yapılara Dokunmayın

Tarihi Yapılara Dokunmayın

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen depremden etkilenen Pütürge Merkezdeki depremzedelerin yaraları sarılıyor. Ancak ilçede memnuniyetin yanında tepkiler de geliyor. Bu tepkilerden biri ise, Pütürge Hatip Mahallesinde uygulanması planlanan Kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik… Mahallede tarihi yapıların olduğuna dikkat çeken vatandaşlar dönüşümle birlikte tarihi yapıların bozulacağından endişe ediyorlar

Hatip Mahallesi sakinleri ise Kentsel dönüşüm kapsamında geçtiğimiz yıllarda aslına uygun olarak restore edilen yapıların yeni yapılar olduğunu, Depremden önemli bir oranda etkilenmediğini ileri sürerek “Tarihi yapılara dokunmayın, Kentin özelliğini bozmayın” çağrısında bulunuyorlar. Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanarak yıkılması planlana evlere asılan 28/07/ 2020 tarih ve 31199 sayılı kararla duyurulan askı listesinde adı yazılı vatandaşlar ise kararın yeniden gözden geçirilmesi konusunda seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Deprem mağdurları adına konuşan Mahalle sakinlerinden Mehmet Selçuk, konuyla ilgili olarak görüş ve taleplerini; “Ağalar ve Fatih Mahallesi sakinleri etkilendi. İçinde bulunduğumuz bölge eski den Pütürge meydanıydı. Burada 4-5 tane han vardı. Bu bölgede sabah 4 sıralarında bölgedeki vatandaşlar gelirlerdi Pazar açılırdı. saat 7’de 8’de pazar sonra ererdi. 24 Ocak’ta yaşadığımız depremden sonra burası kentsel dönüşüme girdi . Bu iki mahallenin tamamı yıkılacak. Aralarda zarar görmeyen birçok ev var. Buna rağmen zarar görmeyen evlerinde yıkım kararları ve ödeneklerin çıktı. Allah devletimize zeval vermesin burada yok sağlam yapılar da var tarihi ve kültürel yapılar kentsel dönüşümde tamamen yok olmuş olacak.” şeklinde paylaştı.
SESİMİZİ DUYAN YOK
Mehmet Selçuk, açıklamasının devamında ise bazı vatandaşların deprem sonrasında evlerini boşalttıklarını, ancak sağlam kararı alınınca evlerine geri döndüklerini ifade ederek, değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü. “Burada vatandaş depremi verdiği etki ile evlerini ilk önce boşattılar. Ancak sonradan yapılan tespitlerde evlere hasarsız olanlar evinden çıkmak istemedi. Kentsel dönüşüme girdiği için de şu anda evlerinden çıkmak zorunda kaldılar. Bu amaçla bütün kapılara bildiriler asıldı. Evleri 15 gün içinde boşaltacaksınız diye tebligatlar yapıldı. Bu nedenle şu an itibari ile evlere girişir kesinlikle yasaklandı. Evlerin boşaltılması istendi. Fakat vatandaşlarımız sağlam evleri yıkmak istemiyor. Bu alan içerisinde yeni yapılmış binalar var restore edilmiş binalar var. Pütürge’nin doğal tarihini, kültürünü yansıtan yapılar var. En azından bunlara dokunulmasın. Şu anda benim evim sağlam. Herhangi bir çatlak yok. Buna rağmen hak sahibiyim diye yukarıda bir ev almak istedim. Dediler sen hak sahibisin bana oradan ev vermediler. Ancak şimdi burada ne yapacaklar. Ne vaatler bulunacaklar bilmiyoruz. Şu an için ne gelen, ne de giden var. Burada yapılacak kentsel dönüşüme karşı değiliz. Ancak Biz istiyoruz ki burada bundan sağlam evler kalsın. Hasarsız evleri niye yıkıyorlar” diye konuştu.
>>> A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?