• DOLAR
  $1.221,9500
  ( ₺0,95 )
 • EURO
  $0,2791
  %1,40
 • ALTIN
  $35.754,0000
  %0,22
 • BIST
  90,7630
  ( ₺0,06 )
Şire Pazarında Sıcak Para Yok

Şire Pazarında Sıcak Para Yok

Kayısı Ticaretinin mutfağı diyebileceğimiz Büyük Şire Pazarı tarihinin en durgun günlerini yaşıyor. Piyasada sıcak para olmayışı ve kaliteli ürünlerin piyasaya sürülmemesi küçük tüccarın elini bağladı. Şira Pazarında kayısı ticareti dönmeyince Fabrikalarda bantların boş kalma riski korkutmaya başladı.

Daha önce dile getirdiğimiz Şira Pazarındaki nakit sıkıntısı 2021 yılının ilk haftasında kendini hissettirdi. 2000 yılından beri Kayısı Ticaretinin merkez üssü olan Büyük Şira Pazarı’nda korkutan bir sessizlik hakim. Piyasada nakit sıkıntısının olduğunu söyleyen Tüccarlar, alacaklarını alamamaktan şikayetçi. Bazı tüccarlar ise “Para var ürün yok” diyerek kaliteli ve revaçta olan ürünlerin pazara girmemesinden dert yanıyor.
2020 yılına hızlı ve yüksek bir seviyeden başlayan Kayısı fiyatları TMO alımı ile birlikte fiyat dalgalanmasından kurtuldu. İhracatta düşük rakama göre yüksek gelir elde eden Tüccarın yüzü gülüyor. Büyük Şira Pazarı Esnafı ise ödeme alamadıkları için iş yapamadığını söylüyor.
Şira Pazarında değer biçilen ve ticaretin ilk adımı olan Kayısı Fabrikalarına sürülen Kayısı, Pazarın durgun olması ile birlikte 15 günlük dinlenme sürecinde. Fabrikaları stoklarının tükenmesi ve yeni ürüne ihtiyaç doğması durumunda Pazardaki 15 günlük duraksamanın sancıları yaşanacak. Yaklaşık 15 bin kişinin çalıştığı kayısı fabrikalarının ürün bulunamaması nedeniyle duraksaması hem işvereni, hem de işçiyi zor duruma sürükleyecek.
Pazardaki nakit sıkıntısından doğan bu sorunun büyümeden çözülmesini isteyen Tüccarlar, bu durumun Fabrikalarda doğacak olası krizlere neden olabileceğini söylüyor.

“TÜCCARIN NAKİT SIKINTISI VAR”
Şıra Pazarı esnafı fiyatların yükselmesinden memnun kalsa da nakit sıkıntısı yaşadıklarını söylüyor. Deprem, Pandemi ve Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle Tüccarın nakit sıkıntısı yaşadığını ve iç piyasada hareketliliğin azaldığını aktaran Tüccar Halis Yeşilcan, “ Pazarın tadı yok sıcak para dönmüyor. Depremin ardından gelen ekonomik sıkıntılar, Pandemi ve Döviz kurundaki dengesizlik tüccarın belini büktü. Ödemeler noktasında yaşanan gecikmeler, iç piyasada tüccarın sıkıntıya düşmesine neden oluyor. Piyasada yaşanan durgunluğun nedeni ise bundan kaynaklanıyor. Acil şekilde piyasaya sıcak para akışının sağlanarak bu devinimin sağlanması gerekiyor.
Piyasalar düzelmediği takdirde fabrikaların şubat ayında şalter indirme riski var.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır