• DOLAR
  $3.054,8800
  ( ₺8,23 )
 • EURO
  $0,9490
  %1,22
 • ALTIN
  $43.350,5300
  %1,68
 • BIST
  93,2788
  ( ₺0,16 )
Okul Servisleri İçin İhaleler Ağustos’ta Yapılacak Ama!

Okul Servisleri İçin İhaleler Ağustos’ta Yapılacak Ama!

Kamu İhale Kurumu tarafından yayına alınan okul servis ihaleleri Ağustos ayının sonlarına doğru bitecek. Peki, İhaleye katılan toplu taşıma firmalarının, okul taşımacılığına şartları uyuyor mu?

Okul servisleri yönetmeliğinde, taşımacılık yapacak kişi veya kuruluşların yükümlülükleri belirtiliyor. Peki, Pandemi süreciyle birlikte okul servislerinin şartları nasıl olacak? Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte Milli eğitim Bakanlığı uzaktan eğitime geçti. Gözler 2021/2022 Eğitim Öğretim yılına çevrildi. Uzmanların görüşleri ise tedbirlerin sıkı olacağı yönünde.
Servis aracında el dezenfektanının olması, araca binerken öğrencilerin ateşlerinin ölçülmesi gibi uygulamaların dizildiği öneriler şu şekilde;” Okul girişlerinde ve her katta uygun noktalarda ve uygun sayıda el dezenfektanları bulundurulmalıdır. Okul servis iniş, biniş ve oturma düzeni Pandemi senaryosuna göre düzenlenmelidir. Öğrenci ve personelin servisler ile okul girişlerinde ateşi ölçülmeli, raporlanmalı ve el dezenfektanı kullanılarak okula giriş yapılmalıdır. Okul paketi olarak adlandırılan servis tiplerinde 16+1 yolcu taşıma kapasitesi mevcut. Bu kapasitenin aynı anda ulaştırılması pek uygun olmayacaktır. Araçlardaki bu sayı 8 veya 10’a indirilmesi gerekiyor. Araçlarda klima açma işlemlerinde birçok bilim insanı zararlı olduğunu vurguluyor. Bilim Kurulu’nun görüşleri de bu yönde. Servislerde klima çalıştırılamayacağı için içerisinin havalandırılması gerekiyor. Bu işlem cam açarak olabilir ancak bilindiği gibi okul paketlerinde öğrencilerin yanında açılır camların olması sakıncalı. Çocuklar ellerini, kafasını araç seyir halindeyken dışarıya çıkarabiliyor. Bu da büyük bir risk demektir. Maske çok önemli. Sağlık Bakanımızın da sürekli hatırlatması bu yönde. Çocukları okula gönderecek veliler maskelerini takarak çocuklarını uğurlasın. servis girişinde çocuğun maskesini takmış olması gerekiyor. Öğrencinin maskesini koparması, kirletmesi veya kaybetmesi durumuna karşın servisin içerisinde hazır şekilde maske bulundurulması gerekiyor. bu biraz servis esnafı için masraflı olacaktır. Bu nedenle Milli Eğitim tarafından bu desteğin sağlanması ve maske teminin kolaylaştırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?