• DOLAR
  $1.693,9200
  ( ₺1,65 )
 • EURO
  $0,4640
  %-0,14
 • ALTIN
  $50.942,4900
  %0,40
 • BIST
  91,8972
  ( ₺0,04 )
Mest mi, Termal Çorap mı?

Mest mi, Termal Çorap mı?

Müslümanlar için önemli bir kolaylık olarak ifade edilen Mest için, günümüzde birçok alternatif ürün üretildi. Bunlardan biri de termal çoraplar. Peki, termal çoraplar Mest ’in yerini tutar mı?

Kış aylarında özellikle yaşlıların gözdesi olan Mest, abdest alırken kolaylık sağlıyor. Termal çorapların Mest yerine satılması ve Termal çoraba eğilimin artması üzerine konu ile ilgili Ürün satışını yapan Murat Kaya ile görüştük.
Öncelikle mestin tanımını yapan Kaya,” Ayağa giyilen, topukları kaplayacak şekilde bileklere kadar uzanan deri ve benzeri malzemeden imal edilmiş bir tür ayakkabı ya da çorap olarak tanımlanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar kullanılagelen mestler, bugün hala kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle de hamile, yaşlı, engelli ve ayağından sağlık sorunu yaşayan kişiler için büyük kolaylık olan mest, bugün onlarca farklı malzemede ile yine onlarca farklı modelde üretilebilmektedir. Mest çeşitleri daha çok koyun, keçi ya da sığır derisinden imal edilirken, günümüzde termal mest gibi farklı malzemeden üretilen modellere rastlayabilmek de mümkündür.” ifadelerine yer verdi.
Mest kullanımı ve termal çorap kullanımı arasındaki farkları anlatan Kaya,” Mest modelleri ile alakalı insanların en çok merak ettiği konulardan biri de ‘Mest ayak terletiyor mu?’ sorusunun yanıtıdır. Genellikle mestler deriden üretilmekte ve bu gibi modellerde terleme meydana gelmemektedir. Ancak bazı mest modelleri ayakların terlemesine neden olabilmekte ve hatta bunun sonucunda ayak parmaklarında mantar çıkmasına yol açabilmektedir. Ayakları terleten mest modellerinden birine örnek göstermek gerekirse; termal mestler ayakları terletebilme özelliği ile bilinmektedir. Termal mest kullanan pek çok insanın ayak terlemesi ve mantar şikayetlerinde bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle de daha sağlıklı olan koyun, keçi ya da sığır derisi mestler tercih edilmelidir.” dedi.
Usulüne uygun bir şekilde Mest kullanımında ayak terlemesi sorununa tedavi olabileceğinden bahseden Kaya,” Öte yandan mestlerde ayak terlemesi sorununun önüne geçebilmek adına doğru bir mest tercihinden emin olunması gereklidir. Örneğin; yaz ya da kış ayları için kullanılabilecek farklı mest modelleri mevcut olurken, içi kürk ya da miflon kaplamalı olanlar kış ayları, astarsız ve yaza özel astarlı olanları ise sıcak havalarda kullanılabilecek olan ideal mest modelleri olarak gösterilebilmektedir.” sözlerini kullandı.
>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?