• DOLAR
  $2.437,5900
  ( ₺5,31 )
 • EURO
  $1,7426
  %-0,59
 • ALTIN
  $62.489,3200
  %1,18
 • BIST
  91,6823
  ( -₺0,07 )
Malatya’da Mavi Seferberlik

Malatya’da Mavi Seferberlik

Kontrollü normalleşme döneminde dinamik denetim modeline geçiliyor. Malatya’da dün itibariyle geniş kapsamlı Koronavirüs denetimleri gerçekleştirilmeye başlandı. Günlük hayatın tüm alanlarında kurallara uyulup uyulmadığı takip edilecek. Dinamik denetim modelinde ilk uygulama dün yaklaşık 5 bin personelin de katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 14 maddelik yeni bir karar yayınlandı. Buna göre Vali ve Kaymakamlar tarafından denetim ekipleri oluşturulacak. Bu ekipler düzenli olarak her gün sahada denetim yapacak. Kahvehane, restoran, kafe, berber, düğün ve nikah salonu gibi birçok iş yeri ve faaliyet alanında tedbirlere uyulup uyulmadığı kontrol edilecek. Kuralları ihlal eden kişi ve işletmelere cezai işlem uygulanacak.
Denetim faaliyetlerine tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve meslek odalarının azami seviyede destek (personel, araç, malzeme vb.) vermesi sağlanacak. Bu denetimlerde teknolojik imkanlardan üst düzeyde istifade etmek suretiyle denetimlerin etkinliği ve kapasitesi artırılacak.
Vali ve kaymakamlarca, her bir il/ilçe müdürünün (milli eğitim müdürü, tarım ve orman müdürü, gençlik ve spor müdürü, defterdar/malmüdürü vb.) başkanlığında kolluk ve diğer kamu personelinden oluşan genel denetim ekipleri teşekkül ettirilecek. Bu ekiplerin vali, vali yardımcısı, kaymakamlar ve il/ilçe müdürlerinin başkanlığında düzenli olarak her gün sahada denetim yapması sağlanacak.
HER KURUM AYRI DENETİM YAPACAK
Vali Aydın Baruş yeni denetim modeli ile ilgili önceki gün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi,“ Kontrollü normalleşme süreci adını verdiğimiz bu yeni süreçte İçişleri Bakanımızın Genelgesi ile yeni dinamik denetim sürecinde de geçirmiş oldu. Daha önceden kolluk güçlerimize ağırlıklı olmak üzere polisimiz, jandarmanın ağırlıklı olmak üzere bu kontrolleri yapıyorduk. Bundan sonra İl Tarım Müdürlüğü bünyesinde gıda üretim yerleri ile ilgili ayrı denetim ekipleri oluşturuyor. İl Sağlık Müdürlüğümüzde özellikle fazla çalışanın bulunduğu işyeri sahiplerinin bilgilendirilmesi rehberlik edilmesi için ve denetlenmesi için iş güvenliği uzmanları ile birlikte denetim ekipleri oluşturuluyor. Yine Milli Eğitim Müdürlüğümüzce eğitim veren okullarımızdaki denetimlerin yapılması için denetim ekipleri oluşturuluyor. Defterdarlık ekipleri piyasada ayrı denetim ekipleri oluşturuluyor. Kamu kurumları ile birlikte Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz tarafından zabıtalarımızdan oluşan belediye denetim ekipleri oluşturuluyor. Diğer taraftan sivil toplum kuruluşlarımızın üyelerinin denetiminde onlara rehberlik edilmesi açısından da odalarımız ayrı denetim ekipleri oluşturuyor. Yani bundan sonraki süreç denetimi bilgilendirme ağırlıklı gidecek ve kurallara uyulması için vatandaşımızın bilinç düzeyinin yükseltilmesi için bunlar yoğun bir şekilde devam ettirilecek.”
>> A. Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?