• DOLAR
  $2.767,0000
  ( ₺2,23 )
 • EURO
  $0,7207
  %0,79
 • ALTIN
  $39.264,5900
  %0,45
 • BIST
  92,2329
  ( ₺0,09 )
Kuraklığa Çözüm; Fırat!

Kuraklığa Çözüm; Fırat!

Kurak geçen kışın ardından yaz ayında susuzluk yaşayan Malatya Ovasında, kentin temel geçim kaynağı olan Kayısı için tehlike çanları çalıyor. Sulama Birlikleri çiftçiye verecek su bulamazken, yaz boyunca sulanmayı bekleyen 8 milyon kayısı ağacı için Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başar’dan Fırat çözümü ortaya atıldı.

Kent genelinde yaşanan su sıkıntısı beraberinde çözüm önerilerini de getirdi. Kimi yeraltı su kaynaklarının kullanıma alınması gerektiği görüşünü belirtiyor, kimi ise mevcut suyun tasarruflu kullanılması yönünde fikirlerini sunuyor.
Sınıraşan Su kaynaklarımızdan olan Fırat nehrinin Malatyalı çiftçilerin kullanımına açarak mevcuttaki kayısı ağaçlarının su ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyleyen Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başar,” Burnumuzun dibinde geniş ovaları sulayacak su kaynağımız var. Bu kaynaktan sadece elektrik üretimi sağlamaktansa tarımda sulamada da kullanılması gerekiyor.” dedi.
Malatya’nın Fırat kenarında susuzlukla imtihan edildiğini söyleyen Başkan Başar,” Hububat çiftçinin bellediği gibi sonuç vermedi. Hasad döneminde de bunu anlamış olduk. Sırada en büyük tehlike kayısı ağaçları var. Kış aylarının kurak geçmesi tüm ülkeyi etkilediği gibi Malatya’yı da etkiledi. Yağışların olmayışına bir çare bulamayız ama mevcut kuraklığı daha az etki ile nasıl atlatacağımızı biliyoruz. Fırat’ın kenarında kuraklıkla imtihan ediliyoruz resmen.” ifadelerine yer verdi.
KAYISI AĞAÇLARINI BEKLEYEN TEHLİKE…
Kent genelinde yaklaşık 8 milyon, Malatya Ovasında ise yaklaşık 4 milyon kayısı ağacının olduğunu belirten Başar, sulama sorunun devam etmesiyle su krizinin kapıya dayanacağını söyledi. Kayısının hasat döneminde olduğunu ve hasat sonrası kayısı için en az 4 defa su verilmesinin elzem olduğunu hatırlatan Başar,” Malatya Ovasında çiftçilerin en büyük geçim kaynağı bilindiği üzere Kayısıdır. Kayısı ağaçlarının susuz kalması ve ağaçta hastalıkların başlamasına hatta ağacın kurumasına kadar gidecektir. Yaz ayında suyunu alamayan kayısı ağacında oluşacak tahribat gelecek yıl kayısı hasadını da olumsuz etkileyecektir.” dedi.
FIRAT’IN SUYU KULLANILMALI
DAP Projesine dem vuran Başar, program içerisinde Fırat sulama projelerinin üretilmesi, mevcutta devam eden projelerin ise hızlandırılması konusunda şu ifadelere yer verdi,” Baraj oluşturulan bölgelere bakıldığında etrafının çölleştiği görülüyor. Sulama için acil çözümler uygulamaya alınmazsa 50 yıl içerisinde Malatya Ovasının yeşilliğinin yerini çöl alacak. DAP’da mevcut projelerin acil şekilde hızlandırılması gerekiyor. Çiftçiler Fırat Nehrinden faydalandırılmalıdır.”
>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?