• DOLAR
  $1.961,0500
  ( ₺0,62 )
 • EURO
  $0,6607
  %-0,15
 • ALTIN
  $34.375,5100
  %0,13
 • BIST
  91,7535
  ( -₺0,02 )
Kale’de Çilek Hasadı

Kale’de Çilek Hasadı

Kale İlçesinde mart ayında ekimi sağlanan örtü altı çileklerinin hasadına başlandı. Pazarda yerini alan İzollu Çilekleri 16 TL’ye alıcı buluyor.

2020 yılında Pandemi nedeniyle ekimin az olduğu ve haliyle verimin de az olduğu bir sezon geçiren üreticiler, bu yıl Pandemi koşullarını gözeterek üretime devam etti. Bölgedeki çiftçiler tarafından tarlalara ekilen çilekler ile İlçe’nin tarım gelirinde çeşitlenme ve yıllık hasat sayısının artırılması sağlandı.

Çilekle Mutlu Yüzler Yayım Projesi kapsamında İlçe genelinde demonstrasyon alanlarında en çok tercih edilen ve dikilen Albion çeşidi, verimi, koku ve aromasının yüksek, raf ve ekonomik ömrünün uzun olmasından dolayı tercih ediliyor. İklim ve toprak yapısının çilek yetiştiriciliğine uygun olması nedeniyle Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce hayata geçirilen proje ile, yaklaşık 30 dekarlık alanda ekimler gerçekleştirildi.

Dekar başına yaklaşık 3 bin kilogram verimin elde edileceği düşünülen proje ile bölgedeki tarımsal faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve doğru tarım yöntemleri ile verim elde edilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?