• DOLAR
  $2.465,9800
  ( ₺6,68 )
 • EURO
  $1,7265
  %-0,37
 • ALTIN
  $62.817,4800
  %1,48
 • BIST
  91,6843
  ( -₺0,04 )
İlaçlar Zamlı Atılıyor!

İlaçlar Zamlı Atılıyor!

Zirai ilaçlara yeni yılda yüzde 60’a kadar zam geldi. Üretici maliyetlerin artması ile çiftçinin belindeki kambur gitgide büyüdü.

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte çiftçiler 2021 yılı hasadı için kayısı bakımlarına başladı. İlaçlama programının ikinci ayağı için zirai ilaç marketlerine giden çiftçiler fiyatlar karşısında şoka uğradı. Tüm zirai ilaçlarda yüzde 60’a varan zamlar karşısında çaresiz kalan çiftçiler el mahkum ilaçları almak zorunda kaldı. Kimi çiftçi zirai ilaç satışının tekelleştiğini savunsa da, Zirai ilaç satışı yapan işletme sahipleri bu görüşte değil.

Zirai ilaçlarda yaşanan bu yükselişin nedenini kayısı fiyatlarındaki yükselişe bağlayan Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşad Ayaydın,” Kayısı fiyatlarında yükseliş olunca çiftçinin yüzünün güldüğünü görenler girdi maliyetlerini artırarak çiftçinin sırtında kambur olmaya çalışıyorlar.” dedi. Zirai ilaç fiyatlarındaki yükselişin döviz kurundaki hareketlilik ve pandemi gibi bahanelerin ardına sığınılarak yükseltildiğini ve fırsatçılık yapıldığını savunan Ayaydın,” Geçtiğimiz sezonun sonuna doğru TMO’nun alımı ile bir fiyat istikrarına kavuşan Kuru Kayısı, bu sezon daha da yükselecek gibi. Çiftçinin cebine 3 kuruş fazla girince fırsatçılar da iş başına geçti. İlaçlamanın kayısı için önemini biliyoruz. Kaliteli ürün elde etmek için elimizden geleni yapıyoruz. İlaç firmalarının fiyatlara yaptığı fahiş zam ile çiftçi zor durumda kalıyor. Çiftçinin kazanacağını hissedenler önce gübre fiyatlarını, şimdi de Zirai İlaçları kullanıyor.” ifadelerine yer verdi.

Tarım İl Müdürlüğü’nün sezon başında yaşanan bu yüksek zam ile ilgili acilen bir çalışma başlatması gerektiğini belirten Ayaydın,” Bu hassas bir konu. Fırsatçıların çiftçi kardeşlerimiz üzerinden fiyat ayarı ile oynama ile gelir elde etme çabası azımsanamaz. Bu hususta yetkili merci olan ve denetim konusunda güvendiğimiz Tarım İl Müdürlüğüne çalışma başlatması için çağrıda bulunuyoruz. Fiyatların yükselişinin ardında yatan sırrın bir an önce açığa çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Çiftçilere kaliteli üretim için ilaçlamanın hassas olduğu hatırlatmasında bulunan Ayaydın, son olarak şu sözleri kullandı,” İlaçlama ve bakım süreci kayısı için önem arz etmektedir. Bu hususta çiftçi kardeşlerimiz ilaçlama takvimine uymalıdır. Malatya için bir marka olan kayısı için hassas davranılmalı ve üretimde kalitenin artırılması için programlara uyulmalıdır.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?