• DOLAR
  $1.961,0500
  ( ₺0,62 )
 • EURO
  $0,6607
  %-0,15
 • ALTIN
  $34.375,5100
  %0,13
 • BIST
  91,7535
  ( -₺0,02 )
Havalar Isındı Keneye Dikkat!

Havalar Isındı Keneye Dikkat!

​​​​​​​ Malatya’da yaz mevsiminin başlaması ile birlikte kene ısırma şikayeti ile Hastanelerin Acil Servislerine başvurular arttı. Uzmanlar ise tarım alanlarında çalışan ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin keneler konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Bugünlerde tarımsal alanlarda, hayvancılık yapılan bölgelerde bulunan vatandaşların yanı sıra COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan tam kapanmanın sona ermesiyle doğaya açılan vatandaşlar için kene uyarısı yapıldı. İnsanların korkulu kabusu olan ölümcül keneler bu yıl kendini erken gösterdi. Havaların ısınması ve bahar mevsiminin kurak geçmesiyle birlikte keneler normalin katbekat üstünde çoğaldı. Malatya’da keneler bahçeleri istila edince haliyle kene ısırması şikayeti ile vatandaşlar Hastanelerin acil servislerine koştu.

Kenelerden korunmak için tavsiyelerde bulunan Veteriner Hekim Hamza Biçer,” Kenelerin herhangi bir mücadele yöntemi ile tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kenelere karşı kişisel korunma en etkili yöntemdir.” dedi. Hastalıktan kişisel korunma ve kenelerle mücadele için tavsiyelerini sıralayan Biçer,” Hastalık etkeni taşıyan kenelerin insanla teması durumunda, insanlarda hastalık görülmektedir. Hastalık özellikle havaların ısınmasına paralel olarak Mart-Ekim ayları arasında önemli bir halk sağlığı problemi olmaya devam etmektedir. Hastalık; virüslerin neden olduğu ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden kene kaynaklı bir enfeksiyondur. Hastalığın tedavisinde spesifik bir ilacın olmaması, etkinliği kanıtlanmış bir aşısının da bulunmaması, korunma önlemlerinin alınmasını ve hastalığın bulaştırıcısı olan kenelerle mücadeleyi ön plana çıkarmaktadır. Kenelerin bulunabileceği yerlerde, bacakları kapatan kıyafetler tercih edilip uzun kollu giysiler giyilmeli, pantolonlar çorapların içine sokulmalı ve kapalı ayakkabılar giyilmelidir. Ayrıca açık renkli kıyafetler kene tespitini kolaylaştıracağından tercih edilmelidir. Vücudun açıkta kalan yerlerine böcek uzaklaştırıcı maddeler sürülmesi yararlı olmaktadır.

Günlük aktiviteler sırasında vücut (koltuk altı, kulak içi, ve çevresi, göbek deliğinin içi, dizlerin arkası, saç ve kıllı bölgelerin içi ve çevresi, bacak arası, bel bölgesi başta olmak üzere) kene yönünden sık sık kontrol edilmeli; akşam eve dönüşlerinde mutlaka ayrıntılı bir vücut muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca çocuklarda kene tutunması yönünden anne babalar tarafından günlük olarak kontrol edilmelidir.

Kene tespiti yapılmış ise; vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riski de o ölçüde azalacaktır. Bu nedenle kişinin keneyi vakit kaybetmeden çıplak elle dokunmadan (bir pensle sağa sola oynatarak, ezmeden, çivi çıkarır gibi) kendisinin çıkarması veya çıkarttırması, kendisinin çıkaramadığı/çıkarttıramadığı durumlarda hızla en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Kenenin uzaklaştırılmasından sonra eller su ve sabunla yıkanmalı, kenenin tutunduğu bölge tentürdiyot, kolonya veya deterjanlı su ile temizlenmelidir.

Vücuduna kene yapışan kişiler 10 güne kadar ani başlayan ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, bulantı ve kusma gibi şikayetler yönünden kendilerini izlemeli, böyle bir şikayetin olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Özellikle dağlık, ormanlık alanlarda hastalığın yaygın olduğu göz önünde bulundurularak çiftlik hayvanları, kene kaynağı olabilecek diğer yabani hayvanlardan yaban tavşanı, kirpi, domuz, deve kuşu ve bazı kuşlardan uzak tutulmalıdır.

Özellikle riskli bölgelerde mera hayvancılığı yapılan işletmelerde Mart-Ekim ayları arasında hayvanlar üzerinde mutlaka kene kontrolu ile tespiti halinde hayvanlarda ve ahırlarda kene mücadelesi yapılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?