• DOLAR
  $3.922,3900
  ( ₺2,38 )
 • EURO
  $1,5559
  %-0,40
 • ALTIN
  $58.852,3600
  %0,49
 • BIST
  90,2331
  ( ₺0,03 )
Girmana Muhtarının Çabaları Yanıt Verdi

Girmana Muhtarının Çabaları Yanıt Verdi

Girmana Muhtarının başvurusu sonuçlandı. Gündeğmez, Göğtaş ve Mağarataş mevkiinde bulunan Kaya Mezarları, Alabasan Kalesi Tümülüs’ü, Taş höyük Alican Tümülüs’ü ve Kaya Mezarları Sivas Anıtlar Kurulu tarafından tescillendi.

Hekimhan İlçesine bağlı Girmana Mahallesinde bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinin kaybolmaması için yaptığı çalışmaları ile duyulan Muhtar Cafer Kınık’ın çabaları karşılıksız kalmadı. Bölgenin tescillenmiş tarihi mekanlar listesine Gündeğmez, Göğtaş ve Mağarataş mevkiinde bulunan Kaya mezarları ayrıca Girmana Kalesine ait olduğu düşünülen Alabasan Kalesi Tümülüs’ü, Taş Höyük Alican Tümülüs’ü ve Kalenin güneyindeki üç tepeler kaya mezarlarının da eklendiğini müjdeleyen Muhtar Kınık, bölgenin mevcut değerine değer katacağını söyledi.
Mahallede bulunan yapıtların koruma altına alındığını söyleyen Girmana Muhtarı Cafer Kınık, “Başvurumuz sonuçlandı. Tescili olan yerler Girmana kalesi Alabasan Tümülüs’ü, Taş Höyük Alican Tümülüs’ü ve kalenin güneyindeki üç tepeler kaya mezarları tescillendi. Başvurumuz sonucu tescillenen ve başvurumuza olumlu yanıt vererek mahallemizdeki tarihi yapıları koruma altına alan Sivas Anıtlar Kuruluna teşekkür ediyorum.” dedi.

>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?