• DOLAR
  $1.693,9200
  ( ₺1,65 )
 • EURO
  $0,4640
  %-0,14
 • ALTIN
  $50.942,4900
  %0,40
 • BIST
  91,8972
  ( ₺0,04 )
“Ebe Deliği” Mesire Alanına Dönüşecek

“Ebe Deliği” Mesire Alanına Dönüşecek

Hekimhan İlçesinde bulunan ve “Ebe Deliği” olarak da bilinen bölge İlçeye kazandırılacak. Mesire alanı olarak düzenlenecek 60 dönümlük alanda ilk kazma Mayıs ayında vurulacak.

Hekimhan İlçe merkezinde bulunan halk arasında “Ebe Deliği” olarak isimlendirilen kayalık bölgenin mesire alanına dönüştürüleceğini müjdeleyen Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ,” Belediye Başkanlığına geldiğimiz günden bu yana Hekimhan için büyük projelerin hayalini kurduk. Yapılamaz denilecek hizmetleri ve atılımları İlçemiz için yaptık. Hayata geçireceğimiz bu proje ile birlikte inşallah Hekimhan’ın bir eksiğini daha gidermiş olacağız. Tamamen kendi imkanlarımız ile gerçekleştireceğimiz bu projede ilk kazmayı Mayıs ayında vuracağız. Yaz ayında halkımızı orada ağırlayacağız.” dedi.
“Ebe Deliği” bölgesinin Kültür Turizmi açısından faal bir alan olduğundan bahseden Başkan Karadağ, bölgeye yapılacak yatırımların Belediye kaynaklarından yapılacağını kaydetti. Alanda yapılacak düzenleme ile İlçe halkının ailecek vakit geçirebilecekleri bir yer olacağını vurgulayan Başkan Karadağ, ”Hekimhan’da vatandaşların oturup nefes alacağı, ailecek hafta sonları vakit geçirebileceği bir piknik alanı yok. Bu nedenle bizlerde Hekimhan’da “Ebe Deliği” olarak bilinen 60 dönümlük yeşil alanımız mevcut. Birkaç gün önce arkadaşlarımız ile birlikte giderek o bölgede incelemede bulunduk. O bölgenin kesinlikle bir mesire alanı olarak düzenlenmesi gerektiği görüşüne vardık. Yürüyüş yolları yapacağız. Vatandaşların spor yapabilmeleri için spor istasyonları yapacağız. Her yüz metre de bir mangal alanı koyacağız. Çeşmeler yapılacak, Tepelik alana kamelyalar yapılacak. Kamelyaların olduğu bölgede vatandaşların hem Hekimhan’ı seyrede bilecekleri hem de ailecek vakit geçirebilecekleri bir alan olacak.” ifadelerine yer verdi.
NEDEN “EBE DELİĞİ” DENİLİYOR?
Hekimhan İlçesinde bulunan bu bölge uzun yıllardır süre gelen bir inanç söz konusu. İlçe Merkezine yakın bir tepenin üstünde bulunan bu alanda, kayaların arasında doğal oluşumlu bir delik bulunuyor. Çocuk sahibi olamayan insanlar bu delikten geçmeleri halinde çocukları olacağına inanarak bölgeye geliyor. Uzun yıllardır süre gelen bu ziyaretler sonucu, kayalıkların olduğu bölge halk arasında “Ebe Deliği” olarak anılıyor.
>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?