• DOLAR
  $3.032,8800
  ( ₺8,23 )
 • EURO
  $0,9459
  %1,22
 • ALTIN
  $43.341,9600
  %1,68
 • BIST
  93,2788
  ( ₺0,16 )
Düğünler Sektörleri Hareketlendirdi

Düğünler Sektörleri Hareketlendirdi

Düğünlerin tekrar başlaması, sadece düğün sektörünü değil, konut, mobilya, beyaz eşya, kuyum gibi Malatya’nın en önemli sektörlerini de canlandırdı. Uzun süredir düğün yapamayan çiftler normalleşmeyi değerlendirmek isteyince düğünler hafta içi yapılmaya başlandı.

Düşük faizli konut kredileri ve düğün sezonunun başlaması, pandemi sonrasında inşaat ve konut sektörünü yeniden canlandırdı. Malatya’da her yıl yaklaşık 2 bin çift evleniyor ve 4 bin çift konut satın alınıyor. Sektör temsilcilerinden ve paydaşlarından alınan verilere göre Malatya’da evlenecek çiftler sektöre yaklaşık 1,6 milyar TL’lik katkı sağıyor.
Düğünler sayesinde, pandemi döneminde oluşan açığı hızla kapatan bir diğer sektör de beyaz eşya sektörü oldu. Çiftler evlerini kurabilmek için yılda 10 bin adet beyaz eşya alıyor. Kent genelinde beyaz eşya satışlarının yaklaşık yüzde 40’ı evlenecek çiftlere yapılıyor.
Düğün sezonunun açılması ile evlenecek çiftler mobilya alışverişine başladı. Pandemi nedeniyle kayıplarını telafi etmeye çalışan mobilya sektörü, düğünler sayesinde yüzde 60-70 oranında canlılık kazandı. Sektördeki satışların yılsonuna kadar 60 milyon liralık hacme ulaşması bekleniyor. Mobilya üreticileri, evlenecek çiftlerden gelen talebe yetişebilmek için yaklaşık 2 aydır tam kapasiteyle çalışıyor. Bir çiftin mobilya harcaması ortalama 30-40 binlere ulaşıyor.
Pandemi nedeniyle düğün sezonunun geç açılması, birçok kuyum atölyesini iş yapamaz hale getirmişti. Buna altın fiyatlarındaki yükseliş de eklenince, düğün sezonunun yeniden açılması kuyum sektörüne ilaç gibi geldi. Özellikle yaz aylarında kuyum sektörü, satışlarının yarısını düğünlerden elde ediyor. Çiftlerin evlilik kararı almasıyla başlayan kuyum alışverişlerinin yanı sıra düğüne gelecek davetliler de sektörü ciddi şekilde canlandırıyor. Sadece davetlilerin kuyum sektörüne katkısı 80 milyon TL’yi buluyor.
Düğünlerde olmazsa olmaz şüphesiz gelinlikler. Malatya’da Gelinlik sektöründe 1 Temmuz itibarıyla hareketlilik başladı. Ortalama her düğünde çiftlerin cebinden 7 bin ila 12 bin TL arası gelinlik masrafı çıkıyor. Yıl içerisinde yaklaşık 30 milyon TL’lik bir potansiyelin olduğu sektörde kısıtlamalar nedeniyle büyük bir kayıp meydana gelmişti. Normalleşme süreci ile birlikte sektörün yeninden eski potansiyeline kavuşması bekleniyor.
>> Ebubekir Atilla- ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?