• DOLAR
  $3.038,0000
  ( ₺8,23 )
 • EURO
  $0,9415
  %1,22
 • ALTIN
  $43.243,2500
  %1,68
 • BIST
  93,2788
  ( ₺0,16 )
“Çiftçileri Ekolojik Sorunlar Bekliyor”

“Çiftçileri Ekolojik Sorunlar Bekliyor”

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (TÜM KÖY SEN) Başkanı Ali Gül, siyanür ile altın arama faaliyetleri için 49 yıllığına firmalara ruhsatlar verildiğini belirterek, Hekimhan’da Tarım ve Hayvancılıkta yaşanan sorunlara son yıllarda çevre ve ekoloji sorunların eklendiğini söyledi.

Tarım ve Hayvancılık ile uğraşan Köyküleri temsil eden TÜMKÖY-SEN Malatya İl Başkanı Ali Gül, Hekimhan’da siyanürlü altın aramak için ruhsat alan yerli ve yabancı şirketlere dağların, ovaların, meraların 49 yıllığını ve bu çalışmalar ile birlikte Çiftçilerin var olan sorunları üzerine ekolojik sorunların ekleneceğini aktardı.
Taş ve maden ocakları ile doğanın talan edildiğini vurgulayan Gül, “ Arkadaşlar biliyorsunuz tarım ve hayvancılığın yığınla sorunu var. Son yıllarda buna bir de çevre ve ekoloji sorunları eklendi. Özellikle son yıllarda tüm Türkiye’de verilen ÇED raporlarıyla neredeyse bütün dağlar, ovalar, meralar 49 yıllığına yerli ve yabancı şirketlere kiralanıyor. Bu şirketler siyanürle altın arama başta olmak üzere taş ocakları, maden ocakları, hesler ile doğamızı talan edip yaşanmaz hale getiriyorlar. Su kaynaklarını yok ediyor, tarım arazilerini, orman arazilerini adeta yok ediyorlar.” sözlerini kullandı.
Ek olarak çiftçilerin borçlarla boğuştuğunu kaydeden Gül,” Ayrıca üretici köylülerimiz Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası başta olmak üzere yüksek faizlerle çektikleri kredileri ödeyemez durumdalar. Aldıkları tarımsal araç gereçlerinin parasını ödeyemedikleri için icralık oluyorlar. Bir tarım ülkesi olan ülkemizin neredeyse ithal etmediği ürün kalmadı. Tarım politikaları sonucu üretime dayalı bir tarım yapılamaz hale geldi. Yani üretici köylü desteklenmediği gibi, bu borçlar yüzünden traktörlerini, hayvanlarını satmak zorunda kalıyorlar.” dedi.
Tüm üretici köylüleri sendikal faaliyetler için örgütlenmeye davet eden Gül,” Bizler tarımın ve çevrenin sorunlarını burada anlatmakla bitiremeyiz. Dolayısıyla sorunlarımızı örgütlü bir şekilde dile getirmek, mevcut hükümeti uyarmak, halkımızı duyarlı hale getirmek için sendikamız çatısı altında örgütlenmemiz gerekiyor. Nasıl ki işçilerin, memurların sendikaları varsa, bu sendikalar üyelerinin ekonomik özlük ve sosyal hakkını savunuyorsa, bizler de tüm üretici köylülerimizin haklarını aramak, sorunlarını tek elden dile getirmek, çözüm yolu bulmak için tüm üretici köylüleri Tüm Köy Sen çatısı altında birleşmeye, üye olmaya ve mücadele etmeye davet ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.
>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?