• DOLAR
  $1.971,0400
  ( ₺0,51 )
 • EURO
  $0,6696
  %-0,13
 • ALTIN
  $34.563,7700
  %0,10
 • BIST
  91,7812
  ( -₺0,02 )
Biriktirdiği 4 Bin Kitap İle Sahaf Açtı

Biriktirdiği 4 Bin Kitap İle Sahaf Açtı

Malatya’da Üniversite okuyan 20 yaşındaki Mehmet Aydar, küçük yaşlardan bu yana hem okuduğu hem de biriktirdiği 4 bin kitap ile sahaf açtı.

İnönü Üniversitesi Edebiyat Bölümü Birinci sınıf öğrencisi olan Mehmet Aydar (20), çocukluğundan beri okuduğu kitaplarını biriktirdi. Çevresindeki insanlardan da kitaplar toplayan Aydar, kitaplara olan merakını geliştirmek için sahaf dükkanı açtı.

Çocukluğundan şimdiki yaşına kadar okuduğu bini aşkın kitabı ve yakın çevresinden topladığı 3 bin kitap ile Sahaflık mesleğine yöneldiğini belirten Aydar,” İlk elime aldığım kitaptan, kendi harçlığım ile aldığım ilk kitabıma kadar bini aşkın kitabım vardı. Ailemin, arkadaşlarımın kısacası yakın çevremin bana hediye ettiği yaklaşık 3 bin kitap ile birlikte bu işe başladım.” dedi.

Sahaf açma hayalini küçük yaşlardan beri kurduğunu söyleyen Aydar,” Küçükken ailemle Sahaflar Çarşısına giderdik ve oradan okumak istediğimiz ve beğendiğimiz kitapları seçerek Sahaflar ile yaptığımız ayaküstü sohbetlerle hafta sonunu orada geçirirdik. Bu merak bende küçüklükten beri başladı.” sözlerini kullandı.

Beşkonaklar Caddesinde açtığı küçük dükkanında kitaplarını satışa çıkaran genç sahaf, pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılara direniyor. Okuma kültürünün toplumda gelişmediğini ve pandemi süreci ile birlikte zor günler geçirdiklerini söyleyen Aydar,” Salgından önce belirli müşterilerimiz vardı. Malatya’da kitap okuma kültürü rakamlarla veya yüzdelik ifadelerle belirtilmeyecek kadar az. Şuan kapının önüne kitap 1 TL bile yazsak gelip kimse almıyor. Bir sakızın fiyatı şuan 1 TL zaten. Toplumun gözünde kitabın bir sakız kadar bile değeri yok. Bu duruma bir de pandemi süreci eklenince zor günler başladı. kapalı olduğumuz günlerde kira ödedik, SGK pirimlerimizi ödedik, personel giderleri gibi giderlerimiz de aralıksız ödendi. AVM’lerdeki işletmelerden kira alınmıyor ama bizlerin kirası hiç gecikmiyor. İnşallah bu süreçten hep birlikte başarılı bir şekilde çıkarız.” ifadelerine yer verdi.

Çocukların ve gençlerin kitap okumaya teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Aydar,” Genelde büyülerimiz tarafından boşlanan bir nesil görüyoruz. Teknolojiye bağımlı, aslını unutmuş ve amacından sapmış bir nesil yetişiyor. Bu neslin biran önce dizginlenerek doğru yola sevk edilmesi gerekiyor. Bu dizginleme ise kitap okuma ile sağlanır. Tarihi birikimlerimiz, edebi geçmişimiz ile Z kuşağı olarak dışlanmaya çalışılan gençlerimize bu alışkanlığın başlatılabilmesi için en büyük görev ailelerin.” değerlendirmesinde bulundu.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?