• DOLAR
  $3.054,8800
  ( ₺8,23 )
 • EURO
  $0,9490
  %1,22
 • ALTIN
  $43.350,5300
  %1,68
 • BIST
  93,2788
  ( ₺0,16 )
Bilik Ekmeği Damak Çatlatıyor

Bilik Ekmeği Damak Çatlatıyor

Malatya’nın asırlık ekmeği Bilik, imece usulüyle kadınlara gelir kapısı oluyor. Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi tarafından üretici kadınlardan satın alınan Bilik Ekmeği kent merkezinde mağazalarda satılıyor.

Malatya’da asırlardır afiyetle tüketilen Bilik Ekmeği Battalgazili kadınlar tarafından üretiliyor. Tamamen doğal yöntemlerle yapılan ve diğer ekmeklere göre zahmetli olan ekmek kadınlar için gelir kapısı da oldu. İlçede kadınlar imece usulüyle ekmek yaparak gelir sağlıyor. Doğal un, tereyağı, zeytinyağı, ev sütü ve ekşi ev mayası kullanılarak yapılan Bilik Ekmeği tandır fırında doğal yöntemlerle pişiriliyor.
Battalgazi ilçesinde yaşayan kadınlar Bilik ekmeğini yaparak gelir sağlıyor. Ekmek imece usulüyle yapılırken, yapılan ekmekler şehrin çeşitli noktalarında satışa sunuluyor. Aynı zamanda Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi de yapılan bu ekmekleri alarak kadınlara destek oluyor.
Bilik ekmeğinin özellikle kahvaltıları süslediğini belirten Nuray Bingöl, imece usulü ile siparişlerin hazırlandığını söyledi. Kent genelinde Bilik Ekmeğine yoğun bir talep olduğunu kaydeden Bingöl,” Ben bu işi severek yapıyorum. Babaannelerimizin, anneannelerimizin zamanında yapılan nostalji ekmeğini yeniden gündeme getirip tatmalarını istedim. O yüzden bu işe giriştim. Çok da severek, isteyerek yapıyorum. Yiyenler de damak tadına göre bayağı severek de yiyorlar, istiyorlar tekrar tekrar. İmece usulü, komşularla birbirimize yardım ederek, arkadaşlarla yapıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar, komşuların, arkadaşlarım, akrabalarım, dostlarım yardıma geliyorlar. İkram ettim önceleri sonra satışa dönüştürdüm. ‘satışlar nasıl gidiyor’ iyi gidiyor, isteyenler çok memnun. Hep böyle çok özlemişler bu ekmekleri. Haftanın 3 günü yapıyorum. Gelen siparişe göre, isteğe göre 3 gün oluyor, 4 gün oluyor, 2 gün oluyor. Hiç belli olmuyor, bu nasip. İsteğe göre yapıyorum. Bizde bir şeyler yapalım, gücümüzü herkese duyuralım. İmece usulü bizde bir şeyler yapıp tanıtmak istedik, duyurmak istedik sesimizi. Ev hanımlarına tavsiyem evde oturmasınlar boş boş. Mutlaka bir şeylerle uğraşsın, üretsinler. Ürettikleri ürünü beğendirtmeye çalışsınlar. Onun çabası içerisinde olsunlar ve kendi güçlerini ve becerilerini halka göstersin ve duyursunlar istiyorum. Ben bunun çabası içerisindeyim. Her öğünde yenilebilecek bir ekmek ve kahvaltı sofrasında daha da güzel gidiyor. Peynir, zeytinle, kadınların beş çayında, ikindi çayında yenebilecek ekmek. Hiç yanında zeytine peynire de gerek yok. Sadece çayla yiyebilirsiniz.” ifadelerine yer verdi.
Üreten kadınlara Kooperatif olarak her daim destek olduklarını ve ürünlerin satışının sağlanması için Pazar alanlarını genişletildiğini kaydeden Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi Fahri Başkanı Yıldız Güder, “Battalgazi Belediyemizin destekleri ile kurmuş olduğumuz Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi olarak üretimi güçlendirmeye devam ediyoruz. Şükürler olsun hedeflerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz. Bir yılı aşkın süredir yaptığımız çalışmalarımızla artık kendi kendine yeten ve yeni hedefler koyan bir kooperatif konumuna ulaştık. Kadınlarımızın organik ürünlerini tüketicilerle buluşturmak için yeni bir hamle daha yapıyoruz. Bir yandan projelerimizi hayata geçirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşarken, diğer yandan da üretici kadınlarımızın ürünlerinin tanıtımını yapmak için vatandaşlarımızın yoğun şekilde kullandığı marketlerimizde tanıtım ve satış standı açıyoruz. Hayatın her alanında yer alan kadınlarımızın, üretimde etkin rol alması için çıktığımız bu yolculukta kadınlarımız ile birlikte en güzel hikayeleri yazmaya devam ediyoruz. Kadın üretirse toplum kazanır.” dedi.
>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?