• DOLAR
  $3.054,8800
  ( ₺8,23 )
 • EURO
  $0,9490
  %1,22
 • ALTIN
  $43.350,5300
  %1,68
 • BIST
  93,2788
  ( ₺0,16 )
Altın Fiyatları Yükselince Düğün Yapacaklar Çareyi Buldu

Altın Fiyatları Yükselince Düğün Yapacaklar Çareyi Buldu

Altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş, yaklaşan düğün sezonu öncesi birçok aileyi kara kara düşündürmeye başladı. Düğün yapmak isteyenler ise imitasyon altına yöneldi. Altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle imitasyon bileziklere gün geçtikçe talep artıyor. Fiyatları 100 liradan başlayan bilezikleri özellikle düğün yapacaklar tercih ediyor.

Altın son dönemde en çok talep edilen yatırım araçlarından biri haline geldi. Altına talep artarken diğer yandan düğün sezonu yaklaşırken altın fiyatlarının artması nedeniyle insanlar düşük ayarlı altınları tercih etmeye başlıyor. Altın fiyatlarının yükselmesi de vatandaşları imitasyon bileziklere yönlendirdi. İmitasyon bilezik satan takıcılarda ise gün geçtikçe hareketlilik artmaya başladı. Bir imitasyon bileziğin 100 ile 150 TL arasında değiştiğini söyleyen takıcılar, ürünlerin ise en düşük 20 TL’den en yüksek ise bin 500 TL’den alıcı bulduğunu söylüyor.
Düğün sezonunun yaklaşması ve yükselen altın fiyatları nedeniyle evlenecek olan çiftler ve aileleri çevresine mahcup olmamak için takı olarak Çin ve Dubai’de üretilen imitasyon ürünleri almaya başladı. İmitasyon kemer, gerdanlık, akıtma, bilezik ve kordonlar, bijuteri ve pazarlarda satılıyor. Evlilik için altın almaya gücü yetmeyenler, fiyatları 5 liradan başlayıp 2 bin bin liraya kadar yükselen çeşitli ebatlardaki bu takılardan alıyor. Gerçeğini aratmayan taklit ürünlere rağbet gösterilirken, kuyumcu esnafı ise yükselen altın fiyatları karşısında müşteri bulamamaktan şikayet ediyor.
İmitasyon altın satışı yapan Emrah Kara, özellikle bu yıl imitasyon altına rağbetin fazla olduğunu belirterek, takı almaya gücü yetmeyen vatandaşların bu yola başvurduğunu söyledi. Satışı yapılan ürünlerin hepsinin altın kaplama olduğunu kaydeden Kara,” Bu ürünler altınların birebir aynısı fiyatlar kalitesine göre değişiyor. Bazen daha kalitelisini de yapıyoruz. Burada her çeşit sahte altın var. Kolye, zincir, bileklik, yüzük, gerçek altın olarak ne varsa burada da her şeyi bulabilirler. Normalde kuyumcuda satılan bir bilezik 12 bin TL iken imitasyonu ise 100 ile 150 TL arasında değişiyor. Düğün yapacak kişiler altın fiyatlarının yüksek olmasından dolayı 2 tane gerçek takı takarken yanına 5 veya 6 tanede imitasyon ürün takıyor. Bu talebin daha da artacağını düşünüyorum. Vatandaşlar imitasyon altınları ayırt edemeyip gerçek sanıyor. İmitasyon olup olmadığını sadece bu işi yapan kişiler anlayabilir.” dedi.
>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?