• DOLAR
  7,7736
  %-1,12
 • EURO
  9,4468
  %-0,74
 • ALTIN
  459,40
  %-0,59
 • BIST
  $19.353
  %1,62
Ürün Fiyatları Düşmedi

Ürün Fiyatları Düşmedi

Dolardaki yükselişi bahane edip, zam yapan üreticiler dolardaki düşüşe rağmen fiyatları geri çekmedi. Dövizdeki düşüş eğrisi raflara yansımadı.

Dövizde düşüşün yaşanması ve TL’nin değer kazanması raflardaki fiyatlara yansımadı. Dövizin yükselmesini bahane ederek fiyat artıran firmaların, tüketicinin de çıkarlarını gözeterek indirime gitmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, indirimin yapılmamasını fırsatçılık olarak değerlendirdi. Bu ay içerisinde 9 liraya doğru seyreden ve siyasi müdahale ile 7 lira seviyesine doğru gerileyen dolar, fiyatları düşürmedi, aksine daha da yükseltti.
Zincir marketler başta olmak üzere, tüketimin fazla olduğu alanlarda ürün fiyatları yükselişe geçti. Gıda sektöründen, hizmet sektörüne kadar her alanda ürünlere yen zamlar yapıldı. Ürün başına neredeyse yüzde 50’lere yakın fiyat artışı gerçekleştirildi. Özellikle zincir marketlerde, son bir ayda 5 litre Ayçiçek yağı 40 TL’ye alıcı bulurken, bu fiyat güncellendi ve tüketiciye 70 TL’ye kadar satışı sağlanmaya başlandı. 16 litresi 180 TL’ye satılan Zeytin Yağı ise yine 16 litresi 240 TL’ye raflarda yerini aldı. 1 Kiloluk bulgur paketi 5 TL’ye satın alınırken, yeni fiyatlarla birlikte 8 TL’ye raflara dizildi. Fiyat artışları ile beli bükülen vatandaş ise ekonomideki serbest piyasa dengesine bir terazi getirilmesini istiyor.
>>Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR