• DOLAR
  7,8187
  %-0,67
 • EURO
  9,3602
  %-0,30
 • ALTIN
  449,54
  %-1,83
 • BIST
  $17.010
  %1,52
Tedbirlere Rağmen Vaka Sayıları Artıyor

Tedbirlere Rağmen Vaka Sayıları Artıyor

Malatya Tabipler Odası Başkanlığından vatandaşlara uyarı geldi. Tedbirlere rağmen vaka sayılarında meydana gelen artışın önlenemediğini belirten Malatya Tabip Odası Başkanı Doç.Dr. Erol Karaaslan vatandaşları tedbirlere uymaları konusunda bir kez daha uyardı.

Malatya Tabip Odası Başkanı Doç.Dr. Erol Karaaslan açıklamasında, Pandeminin başladığı Mart 2019 ‘ a göre Corona virüsü ile mücadelede sağlıkçıların ve medyanın toplumu bilinçlendirmesiyle ciddi mesafeler kat edilmiştir. Corona virüsün toplum olarak artık karakterini öğrendik. Hangi yollarla yayıldığını, bulaşması için risk faktörlerinin neler olduğunun farkına vardık. Vatandaşlarımızın alacağı önlemler, kendilerini korumaya yönelik yapacakları her türlü korunma tedbirlerinin bundan sonraki sürecin belirlenmesinde çok etkili olacağını düşünüyoruz. Malatya halkı olarak Sağlık kurumlarımızla el ele vererek covid-19 pandemisiyle mücadelede Türkiye’ ye örnek olabiliriz”dedi.
ALINAN TEDBİR VE KARARLARA UYULMALI
Karaaslan açıklamasının devamında ise, devlet tarafından ülke genelinde alınan tedbirlere rağmen son zamanlarda hastanelerin servis ve yoğun bakımlarındaki doluluk oranının artmasını endişeyle izlediklerini kaydederek vatandaşların alınan kararlara uymalarını istedi. Ülkemizin sağlık sisteminin bu ağır yükü kaldırabilmesi için toplumun her bir ferdinin Malatya valiliği koordinasyonundan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınan kararlara mutlaka uyulması çağrısı yapan Doç Dr.Karaaslan yaptığı değerlendirmede şunları söyledi. “Vatandaşlarımız Valiliğimiz bünyesinde alınan kararlara mutlaka uymalı. Baktığımızda alınan tedbirlere rağmen bazı vatandaşlarımızın tedbirlere uyma konusunda yeterli özeni göstermediklerini görüyoruz. Her geçen gün ağır hasta sayısının artması kurallara uyulma konusunda yeterince hassas davranılmadığını göstermektedir. Hastanelerdeki doluluk oranlarımız da yüksekliğini korumaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın daha dikkatli davranmalarını ve kuralara uyum konusunda daha hassasiyet göstermeleri yönünde daha dikkatli olmaları gerçeğini göz önüne çıkarmaktadır.”
EĞİTİMLİ İNSANLAR ÖRNEK OLMALI
Vakaların artmaması için alınan kararların göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Karaaslan açıklanan tedbirlerde malum olduğu üzere çok büyük bir değişiklik yok. Ancak bir yandan halkımızın alınan kontrollere daha dikkatli bir şekilde uyması gerekiyor. Özellikle kenar mahallerde de bu konuya titizlikle uyulması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun yanında taziyeler, düğünler, asker uğurlamaları gibi toplanmalar sınırlı bir hale getirilmesine rağmen kurallara uyulması konusunda daha dikkatli davranılması gerekiyor. Maske kullanımında ise eğitimli insanların diğer insanlara örnek olması açısından Maske, mesafe ve hijyen konusunda daha dikkatli olmaları gerektiği düşüncesinde olduğumuzu da hatırlatmakta yarar görüyoruz” dedi.
A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR