• DOLAR
  7,8187
  %-0,67
 • EURO
  9,3602
  %-0,30
 • ALTIN
  449,54
  %-1,83
 • BIST
  $17.010
  %1,52
Maskelerde “Nano” Tehlike

Maskelerde “Nano” Tehlike

Nerede ve hangi şartlarda üretildiği bilinmeyen ve ‘Nano Teknoloji’ ürünü olduğu öne sürülen maskeler 5, karbon maskeler de 12 adedi 20 liradan satılıyor.

Kent merkezinde banka ve market önlerinde halka ücretsiz maske dağıtılıyor. Buna rağmen tezgahlarda nerede ve hangi şartlarda üretildiği bilinmeyen maskeler satışa sunuluyor. Bu kapsamda ‘nano teknoloji’ kullanılarak üretildiği öne sürülen siyah maskelerin adedi 5 liradan, karbon maskeler 12 adedi 20 liradan alıcı buluyor.
MASKELERDE ‘KİMYASAL’ RİSKİ
Nerede üretildiği bilinmeyen ve güvenilir olmayan maskelerin alınmaması konusunda vatandaşı uyaran Uzmanlar, maskedeki ‘nano’ tehlikeye dikkat çekti. “Bu maskelerde hangi malzeme kullanıldığı bilinmiyor. Eczacılar, sutyen kumaşından üretildiğini öne sürüyor. Nasıl bir maddeden yapıldığını bilmediğimiz gibi gün boyu plastik ya da kimyasal soluyor da olabiliriz. Bu maskeler, enfeksiyon kaynağı olabileceği gibi güven de vermiyor.” ifadelerini kullanan Uzmanlar, yıkanabilen maskelere değindi. Maskeyi yıkamanın herhangi bir yararı olmadığı gibi maskenin koruyuculuğunu da azalttığını vurgulayan Uzmanlar, “Yıkanabilir maskeler risk taşımanın ötesinde salgına karşı herhangi bir koruyuculuğu da yok. Eğer uygun koşullarda temizlenmezse risk daha da artar. Cerrahi maskelerin 4 saatten fazla kullanılmaması gerekiyor. Aksi takdirde ‘enfeksiyon kaynağı’ olabilir.” ifadelerini kullandı.
>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR