• DOLAR
  7,7769
  %-1,08
 • EURO
  9,4547
  %-0,65
 • ALTIN
  459,96
  %-0,46
 • BIST
  $19.439
  %1,89
Grip Aşısı Denemeleri TOTM’nde Başladı

Grip Aşısı Denemeleri TOTM’nde Başladı

Çin’de üretilen koronavirüs aşısının denemelerinin Türkiye’de 9 ilde başlanmasının ardından İlimiz Turgut Özal Tıp Merkezinde de aşılama çalışmalarına başlandı. Üçüncü fazdaki denemelerin gönüllülük esasına göre, ilk etapta da sağlık çalışanlarına yapıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Ahmet Kızılay, Korona virüs aşısının Türkiye’de 9 ilde uygulandığını, Uygulama yapılan sağlık merkezleri içinde İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin de yer aldığını belirterek şöyle konuştu. “Krona virüs aşısı uygulaması yapan ilk hastanelerden birisiyiz. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlar gereği hastanemizde Pfizer, Çin Sinovak aşısı uygulaması yapıyoruz. Aşılama çalışması önce sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı. Perşembe gününden itibaren de 18-59 yaş arası gönüllü vatandaşlara yönelik uygulamaya başlandı. Uygulanan Çin Aşısı, İn aktive virüs aşısı. Bu uygulama aşı tekniğinde en klasik, en tarihi, en eski tarihli bir uygulamadır. Muhtemelen de aşılama işlemi tamamlandığında Sağlık Bakanlığı tarafından alınacak bir aşı olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Sayın Bakanımız 1 hafta önce yaptığı açıklamada 5-6 Milyon doz aşı alınacağını açıklamıştı. Faz 3 çalışma olduğu için insanların yarısına aşı, yarısına serum yapılıyor. Yapan doktor da bunu bilmiyor. Yapılan insan da bilmiyor. Ancak aşı merkezi biliyor. Buna Çift-kör aşı çalışması diyoruz. Buradaki amaç şudur. Aşı yapılan ve yapılmayan arasındaki farkı ortaya çıkarmaktır.
TÖTM ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLMAYA DEVAM EDİYOR
Deneme aşılama çalışmalarında Turgut Özel Tıp Merkezinin görev almasının önemli olduğunun altını çizen Rektör Kızılay, açıklamasının devamında ise; “Buranın aşı için bir deneme merkezi olması bizim için çok önemlidir. Buranın büyük bir merkez olduğunun göstergesidir. Büyük bir merkez olduğumuz için diğer aşı denemelerinden de merkezimizde yapılacak. Turgut Özal Tıp Merkezine de bu yakışır. En önemeli zamanlarda devrede olmak açısından, hem sorumluluk üstleniliyor, hem de vazifeyi en iyi şekilde yapmaya aday ve en iyi şekilde de yapıyor. Bu konuda da Enfeksiyon hastalıkları bölümünden de Prof.Dr. Yaşar Bayındır hocamız yapılan Çin aşısının sorumlusudur. Başarılı bir şekilde başladı ve gidiyor” ifadelerini kullandı.
A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR