• DOLAR
  7,8187
  %-0,67
 • EURO
  9,3602
  %-0,30
 • ALTIN
  449,54
  %-1,83
 • BIST
  $17.010
  %1,52
Fırıncılarda Tarifeye Uyan Yok 170 Gramı 1,5 TL

Fırıncılarda Tarifeye Uyan Yok 170 Gramı 1,5 TL

Pide Ekmeğine yapılan 200 grama 1.5 TL yasal zam Fırıncı esnafı tarafından umursanmıyor. Un ve üretimde kullanılan diğer malzemelerin pahalılığı gerekçe gösterilerek gramaj keyfi şekilde düşürüldü. Mazlumun ekmeğinden gramajı yasadışı olarak eksilttiler.

Malatya’da yaz ayı, pide ve somun ekmeğe gelen zam ve gramaj tartışmaları ile geçti. Fırıncılar Odasının zam çağrısı, Belediye, MESOB ve Ticaret İl Müdürlüğünden zammın yasal olmadığı açıklaması ve ardından Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Somun ekmek ve pideye zam yapıldığı duyurusu vatandaşı hayli yormuştu.
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin 25 Eylül 2020 tarihinde Esnaf Sarayında yaptığı açıklamada, Pandemi süreci nedeniyle daha önceden belli bir ücret karşılığı verilen Fiyat Tarifesi ’nin destek amaçlı ücretsiz dağıtılacağını, bu tarifenin dışında işletmelere asılan diğer tarifelerin geçersiz sayıldığını söylemişti.
“HIRSIZLARIN KÜREĞİNİ KIRIN”
Pide Fırınlarının tamamına bakıldığında tarife asmayan, MESOB’un duyurduğu tarifenin dışında tarife asan veya asılan doğru tarifeye uymayarak 170 Gram ekmeği 1.5 TL’ye satan esnaflar görülüyor. Vatandaşlar ise bu durumdan oldukça şikayetçi. Gittikleri her fırından farklı bir fiyat söylendiğini ve her fırının verdiği gramajın aynı olmadığını söyleyen vatandaşlar, bu duruma bir çare bulunmasını istiyor. Fırınlarda eksik gramajın verildiğine dair ihbar ettiklerini ancak bir sonucun çıkmadığını aktaran vatandaşlar şikayetlerini şu sözlerle aktardı, “ Ekmek gibi temel bir tüketim maddesi ha deyince kafanıza göre yükselteceğiniz bir ürün değil. Zamlar yapıldı zaten. 200 gram ekmek 1.5 TL oldu. Ama Fırıncılarımız daha fazla kar edeyim mantığı ile gramajdan çalarak zengin olmayı düşlüyor. Fırıncılar çaldıkları 30 gram ile varlıklarını katlayacak. Esnaf kuruluşları yok mu bunların. Devlet denetlemiyor mu? Ortak bir karar alınarak şu gramaj hırsızlarının kürekleri kırılamıyor mu? Şikayet ettiğimiz fırınlarda dahi işlem yapılmamış. Aynı tas aynı hamam. Denetimlerin sıklaştırılmasını istiyoruz.”
“ORTA YOL BULUNSUN”
Fırıncı esnafı da bu durumdan pek hoşlanmıyor. Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçıları Esnaf Odası ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği arasındaki uyuşmazlığın biran önce çözüme kavuşmasını isteyen Fırıncı Esnafı, tek tarife ile tek fiyatın uygulanmasından yana. Fırsatçı meslektaşları yüzünden isimlerinin lekelendiğini ve vatandaşın pide fırıncısına farklı gözle bakmaya başladığını söyleyen Esnaf, ortak bir kararın alınmasını istiyor, Fırıncı Esnafı,” Aylardır bir kriz var. Bunu kimse görmek istemiyor. Bağlı olduğumuz iki oda birbirinin lafını dinlemiyor. Biri 200 gram ekmek 1.5 TL diyerek tarife dağıtırken, diğeri 170 gram ekmek 1.5 TL diye tarifeyi getiriyor. Fırıncı esnafı da şaşırmış durumda. Maliyet arttı. Un, maya ve odun fiyatları aldı başını gitti. Doğalgaz fiyatları deseniz dudak uçuklatıyor. Fırıncılar keyfi fiyat yükseltmez. Artık bu konuda uzlaşıya varılsın.” sözlerini kullandı.
>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR