• DOLAR
  7,8187
  %-0,67
 • EURO
  9,3602
  %-0,30
 • ALTIN
  449,54
  %-1,83
 • BIST
  $16.942
  %-0,55
Evimciler Güvenilir mi?

Evimciler Güvenilir mi?

Malatya’da İnönü caddesi üzerinde sonunda Evim ismi geçen sayısı 10’un üzerine çıkan işletmelerin artması ile vatandaşın aklına “Kim Bu Evimciler? ” sorusu takıldı.

Hükumetin düşük faizli kredi kararı ile 2020 yılının başlarından bu yana Malatya genelinde sonunda Evim yazan firma ismi çoğalmaya başladı. Faizsiz, vade farksız olanaklarla ve uzun taksit seçenekleriyle çalıştıklarını öne süren bu şirketler, Ev ve araba sahibi olma hayalini kuran vatandaşları “Elbirliği Sistemi” içine dahil ediyor.
FAİZ İSMİ YUMUŞATILIYOR
Ev ve Araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar bu işletmelere gittiklerinde verilen büyük vaatler, sosyal medyadaki yanıltıcı reklamlarda dikkatlerden kaçmıyor. “400 lira ortalamasında taksitlerle ev sahibi yapıyoruz” ilanlarına, lüks otomobiller konuluyor. Reklama bırakılan fotoğraftaki, 150-200 bin lira değerindeki otomobili almak isteyen bir vatandaş uzun süre taksit ödemek zorunda kalıyor. Ancak bu kadar vade durumunda, organizasyon ücreti de yükseliyor. Firmaların bu süre zarfında iflas durumunda ise vatandaşların parasının ne olacağı bilinmiyor. Vatandaşlar sisteme dahil olmak için gittiklerinde ise neredeyse bankanın aldığı faiz ve vade farkı kadar organizasyon ücreti isimli bir tutar ile karşılaşıyor.
KASTELLİ MESELESİNE DÖNER Mİ?
Küçük bir miktarda peşinat ve taksitlendirme ile kurayı bir umut ile bekleyen vatandaşlar, küçükte olsa bir şüphe ile yaşıyor. Daha önce ülkemizde yaşanan Banker Kastelli olayını akıllara getiren bu sistemin “güvencesi nedir?” sorusu bir türlü cevaplanamadı. Katılımcı sayısının 250 bini aştığı faizsiz konut sistemi yasal düzenleme ile güvence altına alınacağı belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, “Sektörü disipline etmek adına çalışma yapılıyor” açıklamasını yapması yüreklere su serpmedi. Çiftlik Bank sistemi ve buna benzer sistemlerin yakın zamanda kamuoyuna uğrattığı zararın göz önünde tutulması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR