• DOLAR
  7,7769
  %-1,08
 • EURO
  9,4547
  %-0,65
 • ALTIN
  459,96
  %-0,46
 • BIST
  $19.439
  %1,89
Eğitim-Bir-Sen’den Sert Eleştiri

Eğitim-Bir-Sen’den Sert Eleştiri

Eğitim-Bir-Sen Malatya 1 No’lu Şube Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada okul öncesi kurumların yüz yüze eğitime başlatılmasını ve görev yapan öğretmenlerin de çocuk bakıcısı gibi değerlendirilmesini eleştirildi. Hükümet uygulamalarını genellikle destekleyen Eğitim-Bir-Sen’in bu sert çıkışı dikkat çekti

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Eğitim-Bir-Sen Malatya 1No’lu Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Hüseyin Söylemez tepkilerini şu ifadelerle dile getirerek yapılan yanlış uygulamadan dönülmesini istedi. Hüseyin Söylemez açıklamasında; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 31 Aralık tarihine kadar okulları kapatmasını “Her İşin Başı Sağlık” diyerek makul görmüş, bir süre daha sabrederek Salgının etkisinin azalacağına katkı sağlayacak bu kararı yerinde bulmuş ve desteklemiştik. Aradan 1 gün geçer geçmez yayınlanan yeni genelgeyle okul öncesi kurumların yüz yüze eğitime başlatılması, ya eğitim kurumlarının salgına olumsuz bir etkisinin olmadığını ya da burada çalışan öğretmenlerimizin bakıcı gibi değerlendirilmesi algısını ortaya çıkarmıştır. Esas olan eğitimin yüz yüze yapılmasıdır. Ancak bu karar eğitim kurumlarının kapatılma gerekçesiyle uyuşmamıştır.” ifadeleri ni kullandı.
“KARAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR”
Okul öncesinin neden revize edildiğini soran Söylemez, konuyla ilgili değerlendirmesini ise şu şekilde sürdürdü. “Bakanlık kararını yeniden gözden geçirmeli ve çelişkisini ortadan kaldırmalıdır. MEB Okul Öncesi kurumlarının açık tutulmasının pandemiye olumsuz etkisinin olmayacağını düşüyorsa çok daha önem arzeden 1-8-12.Sınıflar ile Destekleme Yetiştirme Kursları (DYK)’dan başlayarak kademeli bir şekilde tekrar yüz yüze eğitime başlamalıdır. Açıkçası zorlu süreçte hem devlet yetkililerini, hem çalışanımızı anlamaya çalışıyoruz. Ancak, Bürokrasi karar alırken İstişareden kaçıp acele davrandığında dünü bugüne uymadığı gibi, bugünü de yarınına uymayacaktır. Her işin başı sağlık deyip tüm eğitim kademelerinde bir karar alıp bugün okul öncesi için revize ediyorsunuz. Düşünün ki İl merkezlerinden taşradaki okullarımıza 100-120 km yolu servisle veya özel araçlarıyla birkaç öğretmen beraber ulaşırken, her ilde yüzlerce Bayan Ana Sınıfı öğretmeni farklı köy okullarına tek başına nasıl ulaşacak, bu arkadaşlar için risk yok mu? Sanırım bakıcı sorunu bugün akla geldi de, Fedakâr Öğretmenlerimizin en iyi bakıcı olduğu da düşünüldü. Bürokrasiye tavsiyemiz önemli konularda tüm paydaşlarla seri istişare ederek daha doğru, isabetli kararlar almalarıdır. Rabbim, Covid-19 illetini milletimizden bir an önce uzaklaştırsın ve de sağlıklı bir ortamda masum öğrencilerimizle yüzyüze eğitime devam etmeyi nasip etsin.”
A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR