• DOLAR
  7,7736
  %-1,12
 • EURO
  9,4468
  %-0,74
 • ALTIN
  459,40
  %-0,59
 • BIST
  $19.353
  %1,62
15 Günde 13 Bebek Hayatını Kaybetti

15 Günde 13 Bebek Hayatını Kaybetti

Artan ölüm sayılarına paralel olarak bebek ölümlerinde de artışın olması vatandaşı korkuttu. Çeşitli nedenlerden dolayı Malatya’da 15 günde 13 bebek hayatını kaybetti.

Koronavirüs salgını nedeniyle vaka sayılarında artış her geçen gün devam ediyor. Tedbirlerin sıklaştığı şu günlerde ölüm sayılarındaki artış konuşulurken, bebek ölümlerinde de artışın hızlandığı görüldü. Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü tarafından günlük paylaşılan listede, 15 günde en büyüğü 8 aylık olmak üzere 13 bebeğin hayatını kaybettiği görüldü. Konuyu mercek altına alan muhabirlerimiz bebeklerin aileleri, vatandaşlar ve yetkili mercilerle iletişim sağladı.
YÜKSEK ATEŞ VE HAVALE ŞİKAYETLERİ VARDI
Hayatını kaybeden bebeklerin aileleriyle görüştüklerinde olumlu tepkiler alan muhabirlerimiz, ölümlerin nedenlerini araştırdı. Erken doğum, yüksek ateş ve takip eden havale, sarılık ve ishal şikayetlerinin yoğun olduğu görüldü. Yüksek ateş şikayeti olan bebeklerde covid testinin yapılmadığı öğrenilirken, akıllara ihmal mi var sorusunu getirdi.
KORONAVRÜSTEN ÖLEN BEBEĞİMİZ YOK
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, bebek ölümleri hakkında açıklamada bulundu. Bentli, açıklamasında bu güne kadar Malatya’daki hastanelerde covid-19 nedeniyle bebek ölümlerine rastlanmadığını söyledi. Bentli yaptığı açıklamada, şunları söyledi. “ Hiçbir hastanemizde Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren herhangidir bebek ölümüne yoktur. Meydana gelen bazı ölümlü vakaların Covid-19 ile ilgisi bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsunlar. Çocuk hastanemizde bu konuda herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir.”
BEBEK ÖLÜMLERİNİN NEDENLERİ İNCELESİN
Bebek ölümlerinin artışı ve Kadın Doğum Hastanesinde yapılan müdahalelerin yeterli olup olmadığını vatandaşlara sorduğumuzda;” Bebek ölümlerinin artması açıkçası korkutucu. Bir salgın da olabilir. Bu konuda çalışmalar yapılmalı. Yüksek ateşin olması bilindiği gibi covid-19 un belirtisi ama testler yapılıyor mu? Doğum esnasında bebeklerle ilgileniliyor mu? Bu gerçekten akılları karıştırıyor. Kadın Doğum Hastanesi’nde hamile kadınlar getirildiğinde güzel karşılanıyor ve müdahaleler yerinde yapılıyor. Birkaç sağlık çalışanı hakkında çok şikayet var ailelerden. Bununla ilgili de eminim gereken yapılıyordur.” cevaplarını aldık.

>> Ebubekir Atilla (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR